Academy Staff

STAFFING LIST 2017/18

LEADERSHIP TEAM

Principal

Richard McManus

Strategic leadership and management of the academy

Whole school management and organisation

Quality assurance procedures

External relations

Premises (with CEO)

Personnel (with CEO)

Budget and finance (with CFO)

Academy Improvement Plan

Full Board Meetings

Teaching and Learning Board Committee meetings

SEF: Overall Effectiveness, Leadership and Management, Personal Development Welfare and Behaviour, SMSC

Deputy named safeguarding lead

Deputy Principal

Mark Cook

 

 

 

 

Outcomes and departmental tracking

Timetable

Social inclusion including SENCO role

Staff absence and cover

Attendance

Named safeguarding lead

Teaching and Learning Board Committee meetings

SEF Teaching and Learning, Outcomes

Assistant Principal

Andrew Lavery

Student Progress

Daily routines, absence and cover

Pastoral welfare and discipline

Looked after children

Examinations

Teacher of Maths

Assistant Principal

Amanda Dudley

SENCO

Teacher of English

 

MATHS & SCIENCE [inc ICT/Business]
Linda Meyrick Head of Maths
Jo Timson Head of Science [p/t]
Mohammed Waseem Teacher of ICT
Gemma Carson Teacher of Science [p/t]
Dave Watkiss Teacher of Science
Rebecca Green Teacher of Science
Rebecca Webber Teacher of Science [p/t]
Alison Lee Teacher of Maths [p/t]
Sarah Dewhurst Teacher of Business Studies/Achievement Leader Y7, Y8 and Transition

 

LANGUAGES & HUMANITIES
Bernadette Butterfield Head of Languages/Teacher of English
William [Bill] Smith Head of Humanities/Teacher of History
Elizabeth Nutter Teacher of English
Graham Smeaton Teacher of English
Corinth Blackwell   Teacher of Geography/Trips (EVC)
Dominic Fitzgerald Teacher of History/Achievement Leader Y9, Y10 & Y11
Jayne Davey Teacher of French

 

PERFORMANCE & DESIGN
Neil Milburn   Assistant Head of Faculty/Head of PE
Sarah Brown Teacher of PE/ Acting Achievement Leader Y7 & Y8 and Transition
Kris Gardiner Teacher of Technology
Vanessa Adams Teacher of Music/Drama/PE
Russell Thorpe Teacher of Art [p/t]

 

HEAD OF LEARNING SUPPORT
Amanda Altham HLTA/Catering

 

PASTORAL SUPPORT TEAM
Amanda Jennings Pastoral/ Isolation Supervisor (HLTA)
Bevis Cox Pastoral/Isolation Supervisor
Karen Blackwell Pastoral/ Isolation Supervisor

 

HIGHER LEVEL TEACHING ASSISTANTS
Kathryn Radley English
Helen Jackson Maths

 

TEACHING ASSISTANTS
Gaynor Greaves General
Vanessa Hall General

 

COVER SUPERVISOR
Helen Spilman

 

ADMINISTRATION & SITE STAFF
Victoria O’Keefe Administration Manager/PA to the Principal
Sam Akrigg Site Manager
David Skelton Caretaker [p/t]
Judith Bourn Finance Assistant
Lynn Egan Receptionist/Attendance Assistant
Sharon Madill Receptionist
Kathryn Harrison Administration [p/t]
Debbie Wright Administration [p/t]
Alyson Robinson Examinations/Administration [p/t]

 

TECHNICIANS
Neil Ensby Network Manager
Ryan Beck IT Technician
Michael Smith Data Administrator
Kevin Tankard Science and Technology Technician [p/t]
Nancy Cannon Science and Technology Technician [p/t]
Carolyn Hird-Rogers Art Technician [p/t]

 

Secured By miniOrange

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close